Telefon: +420 221 592 961 | Email: kmm@cmmj.cz | Adresa: Lešanská 1176 / 2a 141 00 Praha | ČÚ: 6630011/0100 | IČ:  | Datová schránka: 

Zlatá srnčí trofej

Nejstarší dětská soutěž s přírodovědnou tematikou v ČR

Zlatá srnčí trofej je tradiční, přírodovědně-myslivecká soutěž, pořádaná Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMMJ). Smyslem soutěže je umožnit setkání dětí s hlubším zájmem o přírodu, myslivost a její ochranu formou soutěže ověřit a porovnat své znalosti. Ze soutěže by měla vzejít i další inspirace dětí i vedoucích kolektivů k dalším druhům činností v přírodě, pro přírodu a myslivost.  

Koordinací soutěže na celostátní úrovni a pořádáním Národního kola je pověřeno ČMMJ. Na úrovni místních a okresních kol s ním však dlouhodobě spolupracuje řada pořadatelů ze spřízněných organizací a subjektů (např. ČSOP, Národní parky, DDM, školská zařízení, občanská sdružení apod.).

Myslivci a přátelé myslivosti se vždy snažili ovlivnit své děti, aby měly rády přírodu a vyrostly z nich jejich nástupci. Tato snaha se začala formovat při mysliveckých organizacích v podobě kroužků přátel přírody a myslivosti, kam chodily děti základních škol již v šedesátých letech. V rámci sjednocení práce s dětmi a mládeží byly v roce 1970 stanoveny jednotné podmínky pro soutěžení jednotlivých kroužků na okresní úrovni a od roku 1971 se stanovila pravidla pro děti soutěžící v oboru myslivosti pod názvem Zlatá srnčí trofej. Vznikaly kroužky Mladých přátel myslivosti a ochrany přírody při ČMS a přírodovědných oddílů.  V roce 1983 tehdejší ČMS obdržel od Mezinárodní myslivecké rady CIC kulturní cenu za nejlépe propracovaný systém práce s mládeží. V roce 2025 slaví 55 let svého trvání.

Smysl a cíle soutěže

  • Dlouhodobé a soustavné působení na děti a mládež, které mají vztah k přírodě.
  • Prezentovat myslivost a činnost myslivců v každodenním styku s veřejností.
  • Spolupracovat s MŠ, ZŠ a SŠ, v jejich rámcově vzdělávacích programech a ve školních vzdělávacích programech je zařazena environmentální výchova, kde v oblasti vědomostí, dovedností a schopností jsou průřezová témata, jako je Vztah člověka k přírodě, začleněna do všech předmětů.
  • Umožnit vzájemné setkávání kolektivů dětí a mládeže s podobnými zájmy a zaměřením.
  • Nabídnout dětem možnost ověřit si své znalosti a motivovat je k jejich dalšímu rozvoji.
  • Umožnit dětem prezentovat veřejně své aktivity a formulovat nabyté znalosti.
  • Podpořit spolupráci dětí v rámci setkávání s jinými subjekty (ČSOP, Národní parky) a kolektivů s přírodovědným zaměřením.
  • Inspirovat děti i vedoucí kolektivů k dalším druhům činností v přírodě a pro přírodu.
  • Umožnit dětem, které prokáží největší znalosti a zájem, setkání s kvalitními lektory a odborníky.
  • Nabídnout dětem odborné exkurze do myslivecky, geograficky a ekologických zajímavých míst v oblasti obornictví, bažantnictví, odchovy vodního ptactva, stanice handicapovaných živočichů, zoo koutky a zoo zahrady, muzea, krajinářské zajímavé komplexy.
  • Nabídnout dětem kromě vlastní soutěže zajímavý a smysluplný program v přírodě během celého roku.
  • Prohlubovat zájem o přírodu, o myslivost, o jejich ochranu a rozšiřovat povědomí i o ekologickém chování člověka.

PROPOZICE ZST. Soutěž je rozdělena do dvou věkových kategorií:

  • kategorie A pro žáky 3. – 5. třída ZŠ včetně
  • kategorie B pro žáky 6. – 9. třída ZŠ včetně

Je organizovaná ve třech kolech

  1. Místní kolo – probíhá v kroužcích, ve školách nebo v DDM, obsahuje krátký vědomostní test a praktickou poznávací stezku s mysliveckými a botanickými exponáty.
  2. Okresní kolo – pořádá Okresní myslivecký spolek (OMS) ve spolupráci se ZŠ, DDM a ostatními přírodovědnými organizacemi. Je otevřena pro všechny zájemce o myslivost a ochranu přírody. Obsahuje vědomostní test a praktickou poznávací stezku v přírodě s mysliveckými a botanickými exponáty (předměty praktické myslivosti, pobytové stopy zvěře, stromy, keře a byliny). Vítěz okresního kola postupuje do národního kola.
  3. Národní kolo – je vyvrcholením soutěže a postupuje do něj z každého OMS vítěz okresního kola. Automaticky do něj postupují soutěžící umístěni na prvních třech místech v předešlém ročníku. Národní kolo je otevřené pro všechny zájemce o myslivost a ochranu přírody. Probíhá formou 14 ti denního soustředění pro každou kategorii zvlášť, jehož náplní jsou vycházky do přírody spojené s praktickou výukou myslivosti a ochrany přírody, dílčí praktické soutěže, sportovní a společenské aktivity, zábavné a sociální hry, testy zručnosti, kvízy a základy tábornictví. Setkání s kvalitními lektory a odborníky. O vítězi rozhoduje náročný teoretický test a praktická poznávací stezka.

Harmonogram soutěže

  • Místní kola: duben–květen
  • Okresní kolo: duben–květen
  • Národní kolo: červenec-srpen

Hodnocení soutěže

Celkové hodnocení je součtem bodů za část teoretickou (zkušební test) a praktickou (terénní poznávací stezky). Platí pro všechny kola soutěže. Rozhodující je počet bodů z praktické části, který v případě rovnosti celkových bodů určuje lepší umístění.

Znalosti jsou posuzovány pro obě kategorie v těchto oblastech: myslivecká výchova a tradice, myslivecká zoologie, péče o zvěř, lovectví a střelectví, myslivecká kynologie, botanika a ochrana životního prostředí, základy pobytu v přírodě a zdravotní první pomoci. Výsledky dílčích soutěží, turnajů a kvízů se do hodnocení ZST nezapočítávají.

Složení komisí: pro místní kola určí vedoucí kroužků ve spolupráci s MS, ZŠ, DDM. Komisi pro okresní kolo určí KPK OMS společně s DDM nebo jinou přírodovědnou organizací. Nesmí v ní být zastoupeni vedoucí kroužků, pro objektivitu hodnocení. Pro národní kolo určí komisi Odborné oddělení sekretariátu ČMMJ Praha společně s hlavními vedoucími NK ZST.